Staff List

Select a department:

Admin Team

Mrs G Chesterfield
School Business Manager
Mrs S Barrett
Admin Support Assistant
Miss S Caris
Finance and HR Officer / Admin Support Receptionist
Mrs J Evans
Admin Support Assistant
Mrs M Everitt
Communications Manager
Mrs E Heyes
Curriculum & Assessment Manager
Miss M Johns
HR & Cover Manager
Mrs M Johns
Exams and Assessment Manager
Mrs N Martin
Admin Support Assistant
Miss M Steele
Office Manager and Attendance Lead
Mrs J Waddington
Admin Support Assistant
Mrs K White
Finance Manager

Cleaning Team

Miss L Campo
Cleaning Manager
Miss S Holt
Cleaning Operative
Miss J Isherwood
Cleaning Operative
Mrs C Ladva
Cleaning Operative
Mrs M McClements
Cleaning Operative / Lunchtime Supervisor
Mrs C Partiss
Cleaning Operative
Mrs S Patel
Cleaning Operative
Mrs K Pomfret
Cleaning Operative
Mrs S Razzaq
Cleaning Operative
Miss V Roberts
Cleaning Operative
Miss K Wallwork
Cleaning Operative

English

Mrs E Lee
Head of English
Mrs A Ridyard
Assistant Head of English
Mrs E Barrago
Whole School Literacy Lead
Mr R Earle
Teacher of English
Mr T Hooper
Teacher of English
Mrs K Hughes
Teacher of English
Miss K Isherwood
Teacher of English
Miss S Khatri
Teacher of English
Mrs V Mellor
Teacher of English
Miss S Catlow
Assistant Headteacher
Ms A Zammit
Deputy Headteacher

Humanities

Mr J Knowles
Head of Humanities
Mrs K Fisher
Head of History
Mrs K Halliwell
Head of RE, Citizenship, Learnacy and SMSC
Mrs Z Bates
Teacher of History
Mrs A Bennett
Teacher of History
Miss C Donaldson
Teacher of RE, PSHE and Citizenship
Mr D Gustafson
Teacher of RE / Citizenship
Miss J Helliwell
Teacher of RE, PSHE and Citizenship
Miss M Kotwal
Teacher of Humanities
Mrs H Potter
Teacher of Humanities
Mr P Wyatt
Teacher of Geography

ICT, Business & Enterprise

Mr A Bharmal
Head of Computing and Enterprise
Mr J Kemp
Teacher of ICT and Computing
Mr M Robinson
Teacher of ICT and Computing

IT Network Support

Mr R Isherwood
Network and IT Support Manager
Mr R Young
IT Technician

Instructor / Cover Supervisor

Mrs J Alder
Swimming Instructor / Cover Supervisor

Learner Support

Mrs J Baillie-Eames
Head of Pastoral Care
Mrs C Hale
Head of Year 7
Miss C Morton
Head of Year 8
Mrs F Hall
Head of Year 9
Miss E Crichton
Head of Year 10
Miss K Simmonds
Head of Year 10
Mrs L Evans
Safeguarding Officer
Mrs B Houlihan
Alternative Provision Lead
Mr D Lloyd
Alternative Provision Lead
Mrs A Russell
Alternative Provision Lead
Miss C Smith
Alternative Provision Lead

Learning Support and EAL

Mrs C Brooks-Doogan
Head of Learning Support
Mrs V Halliwell
Assistant Head of Learning Support, Teacher of Drama, Teacher of Sport, Health and Character
Mrs F Atcha
HLTA for SEND
Miss H Ashton
Learning Support Assistant
Mrs T Blake
Learning Support Assistant
Ms M Eribenne
Learning Support Assistant
Mrs F Hughes
HLTA for SEND
Mrs H Ibraahim
HLTA for EAL
Mrs K Newcombe
HLTA for EAL
Mr A Rubbani
Teaching Assistant for EAL
Mrs C Shields
Learning Support Assistant
Mrs J Terry
Learning Support Assistant

Librarian

Miss E Funnell
Librarian

Mathematics

Mrs H Taylor
Head of Mathematics
Miss A Taylor
Assistant Head of Mathematics
Mr C Lambert
Lead Practitioner for Mathematics
Mrs M Machen
Lead Practitioner for Mathematics
Mr P Fleming
Teacher of Mathematics
Mr S Kay
Teacher of Mathematics
Mr S Lock
Teacher of Mathematics
Mrs D Richards
Teacher of Mathematics
Mr D Whyatt
Teacher of Mathematics
Mr D Swan
Deputy Headteacher

Modern Foreign Languages

Ms S Rogers
Head of MFL
Ms K Reynolds
Assistant Head of MFL
Miss A Glen
Teacher of MFL
Miss C Pickering
Teacher of MFL

Performing Arts

Mrs E Armitage
Head of Performing Arts
Mr M Ainscough
Assistant Headteacher
Mrs V Halliwell
Assistant Head of Learning Support, Teacher of Drama, Teacher of Sport, Health and Character
Mr J Starbuck
Teacher of Music

Reprographics & Curriculum Support

Miss J Thompson
Reprographics and Curriculum Support Manager/EVC
Miss N Ainsworth
Reprographics Officer (Print Media & Design)
Mrs N Bulpit
Curriculum Support Assistant

Science

Mrs K Rowlinson
Head of Science
Mr E Poole
Assistant Head of Science KS3
Miss V Yates
Assistant Head of Science KS4
Mrs B Foster
Teacher of Science
Mrs A Evans
Teacher of Science
Mr L Griffiths
Teacher of Science
Miss R Hindley
Teacher of Science
Mr T Morgan
Teacher of Science
Ms R Naylor
Teacher of Science
Miss M Williams
Teacher of Science
Mr J Isles
Assistant Headteacher

Senior Leadership Team

Mr P Russell
Headteacher
Mr M Ainscough
Assistant Headteacher
Miss S Catlow
Assistant Headteacher
Mr M Convey
Assistant Headteacher
Mr J Isles
Assistant Headteacher
Mr G Parkinson
Assistant Headteacher
Mr D Swan
Deputy Headteacher
Ms A Zammit
Deputy Headteacher

Site Team

Mr K Richards
Facilities Manager
Mr M Nugent
Site Manager
Mr D Bulpit
Site Officer
Mr A Fallows
Site Operative
Mr S Owen
Site Officer
Mr S Waterworth
Farm Lead

Sport, Health & Character

Mrs L McKeon
Head of Sport, Health & Character
Mr D Ellis
Assistant Head of Sport, Health & Character
Miss K Battersby
Teacher of Sport, Health & Character and Alternative Curriculum
Mr D Burke
Teacher of Sport, Health & Character
Mrs P Doxey
Teacher of Sport, Health & Character/Achievement Director for Y7 & 8/Careers Director
Mr S Lock
Teacher of Sport, Health & Character
Mrs V Halliwell
Assistant Head of Learning Support, Teacher of Drama, Teacher of Sport, Health and Character
Mr M Convey
Assistant Headteacher
Mr G Parkinson
Assistant Headteacher

Technicians

Mr J Hatch
Senior Science Technician
Mr T Pottage
Design Technology Technician

Technology

Mr P Cotton
Head of Design Technology and Art
Mr C Mistry
Assistant Head of Technology
Mr G Baird
Teacher of Design Technology
Miss J Greenhalgh
Teacher of Product Design and Art
Mrs N Ismail
Teacher of Food and Nutrition
Mrs D Stubbs
Teacher of Food and Nutrition